.
 

איך עוברים את תקופת החגים

איך עוברים את החגים בשלום מבחינת השינה?

הרבה פנו אל ושאלו אותי אז מה עושים בחגים? יש כ"כ הרבה יציאות משיגרה!

אתחיל ואאחל לכם שנה טובה ואומר לכם שאם הרגלי השינה של ילדכם טובים, אין לכם מה לדאוג!

הרגלי שינה טובים לא נהרסים לא ביום ולא ביומיים. הרגלים שילד חי יום יום רק יעזרו לו גם ביציאות משיגרה, וחשוב שנצא משיגרה ונמשיך לחיות. שלא נרגיש שהשינה מגבילה אותנו ההורים. כי זה חלק מהחיים וחשוב שנבלה ונהנה.

איך לעבור את החגים בצורה אופטימלית?

אתם מכירים את ילדכם הכי טוב ויודעים איך הוא כשהוא עייף, יש ילדים שלמרות שעייפים מאוד ימשיכו לחייך ולהיות בשקט, ויש ילדים שברגע שעייפים לא נרגעים מבכי.

איך ילדכם כשהוא עייף? בן כמה הוא? כמה חשוב לכם שהוא ישב מסביב לשולחן האוכל בארוחה?

אלו שאלות שחשוב שתשאלו את עצמכם, כדאי להבין את החשיבות של ההתנהלות שלכם במהלך החג.

ילדים קטנים מאוד או ילדים שבמצבי עייפות בוכים ולא מוצאים את עצמכם נרצה להרדים בזמן, וילדים שקל להם יותר, אפשר להיות גמישים עם השעה.

במידה וילדכם קשה לו להיות בעייפות יתר ואתם רוצים שיהיה בארוחה, תנסו  לתת תנומה נוספת במהלך היום,גם אם היא מאוחרת כדאי שיחזיק מעמד ליותר זמן וילדכם יוכל להיות ער גם בארוחה. במידה ולא חשוב לכם שילדכם ישאר בארוחה, אבל כן חשוב לכם שיפגשו אותו, תסעו קודם, תתנו למשפחה זמן לבלות עם הילד לפני הארוחה ושהוא רגוע ועדין לא עייף.

מה קורה כשהילד עייף?

במידה ואתם נשארים לישון שם, אני מניחה שיש לו מיטה, אם לא , לגשת לחדר צדדי נטרלי, אם אין מיטה אפשר להביא מהבית מזרון קטן או לשים שמיכה על הריצפה  (מקום שיהיה בטיחותי לילד). לעשות טקס שינה שאתם רגילים אליו כבר מהבית  ולהרדים בדרך שבה רגיל.  במידה ונרדם עצמאית וזה מקום חדש לו, רוב הסיכויים שלא ירצה להישאר לבד ואתם יכולים לעזור עם נוכחות שלכם ומגע במידת הצורך.
 

במידה ומישהו אחר רוצה להרדים זה בסדר גמור, מותר לאחרים להרדים בכל דרך שמתאימה להם ועוזרת לילדכם לישון, ידיים/עגלה/מנשא זה לא יפגע בהרגלי שינה הטובים שהקניתם.

במידה ואתם נוסעים הביתה באותו הערב לקחת את הילד ולהעביר לרכב, וכשמגיעים הביתה להתנהג כאילו אמצע הלילה במידה ומתעורר. להכניס למיטה ולהתנהג כאילו זו יקיצה רגילה , להרגיע ולהמשיך בהתנהלות הרגילה.

במהלך היום יצאתם לטיולים וביליתם, הילד יכול להירדם בנסיעות מנשא עגלה. אין לכם יכולת להרדים אותו במקום שקט, תזוזו הצידה תתרחקו מהאזור ותעשו טקס שינה שרגיל – תעבירו לו מסר שעכשיו הולכים לישון, ותרדימו גם בידיים אם צריך, כבר בטקס הילד מבין מה אתם מצפים ממנו, תנסו לתת לו סביבה עם מעט גירויים שיהיה לו קל להתנתק ולהירדם.

בכל הזדמנות שאתם בבית ואחרי החגים תיישמו את ההרגלים הרגילים, גם אם יש קצת התנגדות וההרדמות ארוכות לא להילחץ, תחבקו תרגיעו ותמשיכו בהרדמה לפי מה שרגיל אצלכם. אחרי יומים שלושה הכל יתנהל כמו לפני החג.

 

תזכרו כמה דברים.

הרגלי שינה טובים לא נהרסים מהר.

תינוקות מבדילים בין מטפלים שונים, וסבתא/דודה/דוד יכולים להרדים בכל דרך והתינוק לא יצפה שגם אתם תרדימו ככה.

יותר חשוב שהילד ילך לישון כשצריך מאשר הדרך שבה תרדימו אותו. אם יירדם בקלות בידיים בארוחה וזה יקל עליכם זה עדיף מאשר תהיו בחדר 30 דקות. (עייפות יתר משפיעה על איכות השינה לרעה).

אאחל לכם חג שמח ושנה טובה מלאת שינה .

מוזמנים לספר לי איך עבר :)

 

יקירה גז

יועצת שינה תומכת הנקה

052-3679170